Se anunta o noua taxa
Producătorii de medicamente ar putea plăti o taxă de succes. Cu cât medicamentele pe care le produc vor fi mai vândute, cu atât taxa pe care o va percepe statul va fi mai mare.
Deputaţii din comisia de specialitate au avizat favorabil propunerea guvernului de a introduce o taxă cuprinsă între 5 şi 11 la sută din volumul vânzărilor. Ordonanţa prevede ca deţinătorii autorizaţiilor de vânzare să plătească trimestrial o contribuţie din valoarea încasărilor.
Suma se va calcula cu ajutorul unei grile progresive, iar măsura vizează medicamentele eliberate cu prescripţie.
Producătorii de medicamente contestă măsura pe motiv că ar avea multe nereguli. Autorităţile spun că noua taxă ar putea aduce la bugetul Ministerului Sănătăţii 500 de milioane de lei.
Sursa: Realitatea.net










